Vård- och omsorgsutbildning
Efter genomgången utbildning ska du ha de grundläggande kunskaper som behövs för att arbeta som vård- och omsorgspersonal inom hälso- och sjukvård, äldreomsorg, psykiatri eller med funktionshindrade.
Komvux i Olofström erbjuder flexibel omvårdnadsutbildning på gymnasienivå. Det innebär att du själv har stort inflytande och ansvar. Du kan till viss del välja vilka kurser du vill läsa, var du vill läsa, hur och när du vill redovisa dina kunskaper. Innehållet i kurserna är fastslaget i nationella kursplaner.
Arbetssättet kräver ett stort eget intresse och ansvarstagande. Till din hjälp har du lärare som handleder dig. Utbildningens längd varierar beroende på flera faktorer, bland annat studie-finansiering och om du studerar på hel- eller deltid.
Elever med läs- och skrivsvårigheter erbjuds stöd.
Kursstart
Nästa omgång av vård och omsorgsutbildning på Komvux startar höstterminen 2013.
Ämnen och kurser
Läs om kurser och valbara fördjupningskurser på Komvux i Olofström
Fördjupad information om vård- och omsorgsutbildningen
Vill du läsa ännu mer om vård- och omsorgsutbildningen kan du
klicka här för att komma till Skolverkets information om ämnesplaner och kurser
Exempel på praktiska övningar i metodrum inom vård och omsorgsutbildningen!



